Komisja Europejska przyjmuje pakiet finansowania cyfrowego i wnioski ustawodawcze dotyczące aktywów kryptograficznych
Plik Komisja Europejska ogłosił przyjęcie pakietu finansów cyfrowych wraz z wnioskami ustawodawczymi dotyczącymi aktywów kryptograficznych (aktywów cyfrowych). Ogłoszenie było szeroko oczekiwane, a na początku tego miesiąca projekt przepisów dotyczących kryptowalut wyciekł do opinii publicznej.
Zgodnie z oświadczeniem Komisji polityka ta ma na celu „zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności Europy w sektorze finansowym, torując Europie drogę do ustanowienia światowych standardów”. Komisja uważa, że zapewni konsumentom większy wybór i możliwości, zapewniając jednocześnie ochronę konsumentów i stabilność finansową.
Wiceprezes wykonawczy Komisji Valdis Dombrovskis, skomentował ogłoszenie:
„Przyszłość finansów jest cyfrowa. Podczas blokady widzieliśmy, jak ludzie mogli uzyskać dostęp do usług finansowych dzięki technologiom cyfrowym, takim jak bankowość internetowa i rozwiązania fintech. Technologia ma znacznie więcej do zaoferowania konsumentom i przedsiębiorstwom, dlatego powinniśmy aktywnie przyjąć transformację cyfrową, jednocześnie ograniczając wszelkie potencjalne zagrożenia. Właśnie to ma na celu dzisiejszy pakiet. Innowacyjny jednolity rynek cyfrowy finansowania przyniesie korzyści Europejczykom i będzie kluczem do ożywienia gospodarczego Europy, oferując konsumentom lepsze produkty finansowe i otwierając nowe kanały finansowania dla przedsiębiorstw ”.
Celem pakietu finansów cyfrowych jest „uczynienie europejskich usług finansowych bardziej przyjaznymi dla technologii cyfrowych oraz stymulowanie odpowiedzialnych innowacji i konkurencji między dostawcami usług finansowych”. Obejmuje to zarówno sztuczną inteligencję (AI), jak i technologię blockchain. Nadzieja polega na stworzeniu większej liczby kanałów zapewniających finansowanie europejskim MŚP, przy jednoczesnym wyrównaniu szans istniejących firm świadczących usługi finansowe, takich jak tradycyjne banki, a także nowszych Fintechów.
Strategia płatności detalicznych ma na celu osiągnięcie „w pełni zintegrowanego systemu płatności detalicznych w UE, w tym natychmiastowych rozwiązań w zakresie płatności transgranicznych”. Strategia ma na celu promowanie nowych usług płatniczych, które zmniejszają nieodłączne tarcia w tradycyjnym procesie.
Wcześniej ujawnione „Rozporządzenie w sprawie rynków aktywów kryptograficznych” (MiCA) ma na celu wyjaśnienie obecnego niejednoznacznego otoczenia regulacyjnego dla aktywów cyfrowych w całej UE.
„Zapewni to jasność i pewność prawa emitentom i dostawcom aktywów kryptograficznych. Nowe przepisy umożliwią operatorom upoważnionym w jednym państwie członkowskim świadczenie usług w całej UE („paszportowanie”) ”, stwierdza Komisja.
Proponowane przepisy obejmują stablecoiny, czyli tokeny e-pieniędzy.
Komisja Europejska proponuje również program pilotażowy dla rynków zainteresowanych handlem instrumentami finansowymi jako krypto-aktywami.
„System pilotażowy reprezentuje tak zwane podejście„ piaskownicy ”- lub kontrolowane środowisko – które umożliwia tymczasowe odstępstwa od istniejących przepisów, tak aby organy regulacyjne mogły zdobyć doświadczenie w stosowaniu technologii rozproszonych rejestrów w infrastrukturach rynkowych, zapewniając jednocześnie możliwość radzenia sobie z ryzykiem ochrony inwestorów, integralności rynku i stabilności finansowej. Intencją jest umożliwienie firmom przetestowania i dowiedzenia się więcej o tym, jak w praktyce sprawdzają się obowiązujące przepisy ”.
Obecnie każde państwo członkowskie traktuje aktywa kryptograficzne w inny sposób, tworząc bardzo rozdrobnione środowisko regulacyjne, jeśli chodzi o zgodność z powstającą technologią Fintech. Niektóre kraje, takie jak Francja, wprowadziły indywidualne przepisy dotyczące zarządzania aktywami kryptograficznymi. Proponowane prawodawstwo ma na celu stworzenie procesu, w ramach którego dostawca usług w zakresie zasobów wirtualnych może być zgodny w jednym państwie członkowskim, ale działać w całej Unii Europejskiej.
Komisja dąży do zapewnienia jasności regulacyjnej w odniesieniu do wszystkich rodzajów aktywów kryptograficznych, w tym zarówno papierów wartościowych, innych papierów wartościowych, jak i instrumentów hybrydowych. Czas pokaże, czy prawodawstwo spełni to zadanie, czy nie. Jednak wielu uczestników przemysłu domagało się jasności przepisów.
Kolejne kroki Komisji dotyczące wniosku „podlegają porozumieniu ze współprawodawcami, Parlamentem Europejskim i Radą”.
Plik Komisja dostarczyła Q&Strona aby odpowiedzieć na ewentualne pytania zainteresowanych stron.
Arkusz informacyjny dotyczący strategii finansowania cyfrowego dla Europy znajduje się poniżej.
Poniżej znajduje się również strategia finansowania cyfrowego dla UE.
Zestawienie informacji o finansach cyfrowych w Unii Europejskiej_pl 9.24.20
Komisja Europejska-strategia-finansów-cyfrowych_pl 9.24.20