ECN Crowdcon 2023: Szanse i wyzwania dla europejskiej branży finansowania społecznościowego w nowej dekadzie
Europejska branża finansowania społecznościowego łączy się w zharmonizowany rynek – co ma poważne konsekwencje dla sposobu, w jaki przedsiębiorstwa pozyskują kapitał, a inwestorzy uzyskują dostęp do możliwości inwestycyjnych. Szanse i wyzwania z tego wynikające były również w centrum uwagi ECN Crowdfunding Convention 2023 (ECN CrowdCon). Ten artykuł zawiera szczegółowy raport z 9. ECN CrowdCon.
ECN CrowdCon jest organizowany corocznie przez Europejska sieć finansowania społecznościowego (ECN) i jest najważniejszą konferencją dla europejskiej branży finansowania społecznościowego. Dziewiąty ECN CrowdCon dotyczył trendów rynkowych w europejskiej branży finansowania społecznościowego, możliwości potencjalnej regulacji aktywów kryptograficznych oraz wpływu zharmonizowanych regulacji europejskich i ich wdrażania w poszczególnych państwach członkowskich..
W tym roku ECN CrowdCon odbył się cyfrowo z powodu trwającej pandemii. Innowacyjność był również aktywnie reprezentowany przez naszego CEO Christin Friedrich, który jest również Przewodniczącym Rady Niewykonawczej ECN i moderował panel trendów rynkowych pierwszego dnia. Było wielu ekscytujących prelegentów oraz owocna dyskusja i wymiana najlepszych praktyk. Poniżej szczegółowo omawiamy poszczególne dni konferencji.
Trendy: europejska branża finansowania społecznościowego – na czym stoimy i dokąd zmierzamy?
Tegoroczny CrowdCon otworzył 15 grudnia przewodniczący ECN Oliver Gajda, który przywitał prelegentów i przedstawił program na kolejne dni. Następnie Friedrich moderował panel poświęcony trendom rynkowym. Panel skupiał się na aktualnym stanie branży i możliwym przyszłym rozwoju. Zaproszonymi panelistami byli:
- Armando Melone, Urzędnik Komisji Europejskiej.
- Jeff Lynn, Prezes Seedrs
- Liza Aizupiete, Dyrektor zarządzający Fintelum
- Matthias Klaes, Chief Scientific Officer w ECN
Panel rozpoczął się krótkim wprowadzeniem. Jeff Lynn jest współzałożycielem Siewniki, brytyjska platforma specjalizująca się w finansowaniu kapitałowym. Od 2012 roku Seedrs, jeden z pionierów w branży, jest w stanie zapewnić prawie miliard euro kapitału w około 1200 rundach finansowania dla start-upów. Seedrs wywołał ostatnio poruszenie w branży, kiedy ogłosił planowaną fuzję z konkurentem Crowdcube.
Liza Aizupiete potem się przedstawiła. Jest dyrektorem zarządzającym Fintelum, platformy finansowania społecznościowego, na której inwestorzy mogą również inwestować w firmy korzystające z kryptowalut. Matthias Klaes był na pokładzie jako dyrektor naukowy ESK, reprezentując środowisko akademickie. Profesor na Uniwersytecie Buckingham, szeroko publikował na tematy związane z kosztami transakcji, zarządzaniem rynkiem i innowacjami.
Armando Melone był obecny jako przedstawiciel Komisji Europejskiej. Jest urzędnikiem ds. Polityki w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rynków Wewnętrznych, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP i przez ponad pięć lat był odpowiedzialny między innymi za opracowywanie strategii alternatywnych źródeł finansowania, zwłaszcza finansowania społecznościowego i kapitału wysokiego ryzyka..
Pierwsze kluczowe pytanie brzmiało: jak rozwijała się branża finansowania społecznościowego w ostatnich latach? Z punktu widzenia Armando Melone, branża uwolniła się ze swojej niszy i stała się ważnym elementem finansowania przedsiębiorstw. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) miałyby lepszy dostęp do rynków kapitałowych dzięki finansowaniu społecznościowemu.
„Wiele widzieliśmy w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na początku crowdfunding był postrzegany jako mały i nieskonsolidowany rynek. Teraz stał się spójnym rynkiem, co stało się jasne dzięki inicjatywie harmonizacji. Teraz stał się pretendentem do tradycyjnego finansowania. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwoju i uważnie go obserwujemy ”, Armando Melone.
Powiedział, że Komisja Europejska bardzo poważnie traktuje ten rozwój sytuacji. Jest to szczególnie widoczne w niedawno przyjętym rozporządzeniu – powiedział. Pakiet legislacyjny o nazwie „Europejski dostawca usług w zakresie finansowania społecznościowego” (ECSP) zapewnia jednolite standardy branżowe w całej Europie, a tym samym zapewni nowy impuls do wzrostu, ponieważ platformy mogą teraz finansować przedsiębiorstwa i zwracać się do inwestorów w całej Europie.
Jeff Lynn również postrzegał ogólny rozwój branży jako bardzo pozytywny. W opisie obecnej sytuacji poszedł jednak o krok dalej. Finansowanie społecznościowe nie tylko rozwinęło się w alternatywną formę finansowania dla firm, ale stało się nawet „głównym nurtem”.
Klaes poparł pozytywny rozwój branży faktami naukowymi. Pokazał, że wzrostem europejskiej branży finansowania społecznościowego nie jest już sama Wielka Brytania, ale inne kraje nadrabiają zaległości. Podczas gdy trzy lata temu udział brytyjskich platform w rynku wciąż wynosił 78 procent, dziś jest to tylko 60 procent, ponieważ udział Europy kontynentalnej prawie się podwoił, powiedział. Decydowały o tym zwłaszcza kraje skandynawskie, Francja, Niemcy i kraje Beneluksu.
To natychmiast doprowadziło obecnych do następnego pytania: w jaki sposób branża może się rozwijać w przyszłości? Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że przed branżą jest jeszcze dużo pracy. Prawdą jest, że finansowanie społecznościowe udało się otworzyć klasę aktywów, która wcześniej była dostępna tylko dla profesjonalnych inwestorów dla szerszej publiczności. Jednak nadal istnieje duży niewykorzystany potencjał w liczbie prywatnych inwestorów finansujących przedsiębiorstwa.
9. ECN CrowdCon, Dzień 1, Trendy – na czym stoimy i dokąd zmierzamy?
Panel podkreślił, że ścisła współpraca między ustawodawcami a przedstawicielami branży jest niezbędna, aby w pełni wykorzystać ten potencjał. Powiedział, że młodym firmom często trudno jest wprowadzać innowacje w ramach istniejących ram prawnych. Wielu ustawodawców jest zbyt nieelastycznych, aby szybko dostosowywać ramy do zmieniających się okoliczności. Dobra współpraca ESK z instytucjami europejskimi w ostatnich latach pokazała nowy kierunek w tym zakresie.
„Widzieliśmy zmianę na poziomie politycznym, zmianę pokoleniową, która znacznie ułatwiła współpracę z decydentami. Teraz jest pewien poziom zrozumienia naszych modeli biznesowych opartych na Internecie. Sytuacja staje się trudna, gdy decydenci przekazują ją nadzorowi. Nie jestem pewien, czy te działy zmodernizowały się w ten sam sposób. Czasami wciąż wracają do swoich dawnych zwyczajów ”- Jeff Lynn
Ważnym trendem w najbliższych latach mogą być wtórne rynki finansowania społecznościowego. Chodzi o to, że inwestorzy mogliby wymieniać między sobą nabyte akcje spółki. Przez długi czas nie było to możliwe, a warunki regulacyjne były zbyt restrykcyjne. W międzyczasie podejmowano próby zastąpienia rynków wtórnych prostymi forami, tak zwanymi „tablicami ogłoszeń”, w witrynach finansowania społecznościowego. Wiele platform było początkowo sceptycznych co do tego, czy po stronie kupujących będzie wystarczające zainteresowanie akcjami. Ale teraz ponownie pojawia się optymizm, że rynek wtórny może również zapewnić płynność w finansowaniu społecznościowym:
Powszechnie przyjmuje się, że rynki wtórne są ważne dla zapewnienia płynności na niepłynnym rynku. Ale istniejące prawa istnieją z jakiegoś powodu. Aby lepiej łączyć kupujących i sprzedających w ramach finansowania społecznościowego za pośrednictwem rynku wtórnego, będzie istniało jakieś kreatywne rozwiązanie regulacyjne. Ale zanim to nastąpi, rynek będzie musiał udowodnić w ramach ECSP, że może również generować odpowiednie wolumeny transakcji ”.
Aizupiete dostrzegł możliwe wyjście z tego impasu w modelach finansowania społecznościowego opartych na kryptografii. Jak powiedziała, tokenizacja akcji ułatwia ustalenie zbywalności. Prezes Fintelum nie widzi innego wyjścia, ponieważ technologia jest dostępna, a zapotrzebowanie inwestorów jest duże:
„Żyjemy w czasach, gdy prywatni inwestorzy zyskują coraz większą władzę. System bankowy ze scentralizowanym systemem giełdowym traci na znaczeniu, a zdecentralizowany system peer-to-peer zyskuje na znaczeniu. Uważamy, że nasza rola polega na dostarczaniu inwestorom narzędzi technicznych umożliwiających im usamodzielnienie ”.
Wszyscy paneliści z wielką nadzieją patrzą na przyszłość branży i już nie mogą się doczekać wzrostu, który zostanie wywołany przez nowe rozporządzenie UE oraz na to, że finansowanie społecznościowe stanie się ważną częścią finansowania MŚP. Armando Melone był również „bardzo optymistycznie nastawiony do przyszłości branży”. A Liza Aizupiete natychmiast wyznaczyła kolejny duży cel: „Nasza przyszłość rysuje się w jasnych barwach. W pewnym momencie chcemy być na równi z kapitałem wysokiego ryzyka ”.
MiCA: Nowy horyzont dla aktywów kryptograficznych – co oferuje branży finansowania społecznościowego?
Drugi panel CrowdCon 16 grudnia dotyczył kryptowalut i nowego unijnego rozporządzenia MiCA, które dało branży długo oczekiwane ramy prawne. Panel moderowała Ivona Skultetyova z ECN. Jako panelistów zaproszono:
- Weiß, Urzędnik polityczny w niemieckim Federalnym Ministerstwie Finansów.
- Nathan Kaiser, Radca prawny w SIX Digital Exchange
- Michael Huertas, Co-Head of Financial Institutions Regulations w Dentons
- Greta Gaumert, Chief Compliance Officer w Exporo
Panel rozpoczął się od krótkiego przedstawienia się. Hagen Weiß reprezentował ustawodawców. Pracuje dla niemieckiego Federalnego Ministerstwa Finansów. Pracuje tam w obszarze finansowania cyfrowego, usług płatniczych oraz cyberbezpieczeństwa i jest m.in. współodpowiedzialny za opracowanie regulacji kryptograficznej. Wcześniej pracował w Federalnym Urzędzie Nadzoru Finansowego (BaFin) i zdobył doświadczenie jako prawnik.
Kaiser był obecny jako przedstawiciel branży kryptograficznej. Pracuje dla SIX Digital Exchange, która chce zostać pierwszym w pełni regulowanym dostawcą kryptowalut. Gaumert pracuje dla niemieckiej platformy crowdfundingowej Exporo i jest tam odpowiedzialny za zgodność. I wreszcie na pokładzie znalazł się również Huertas, partner w największej globalnej kancelarii prawnej Dentons.
Najpierw chodziło o aktualny stan branży. Exporo, największa platforma finansowania społecznościowego w Niemczech koncentrująca się na nieruchomościach, wykorzystuje teraz blockchain Ethereum do emisji cyfrowych obligacji. Greta Gaumert podkreśliła zalety tej technologii. Powiedziała, że rozliczanie i handel akcjami jest szybszy i łatwiejszy, jest mniej pośredników, niższe koszty przechowywania, a w sumie większa efektywność usług finansowych. Michael Huertas również postrzegał efektywność jako główny czynnik napędzający innowacje w technologii blockchain w ostatnich latach.
„Szybciej, taniej, lepiej nie jest po prostu możliwe przy obecnej konstrukcji. To problem z infrastrukturą. Sektor prywatny podejmie ten problem, jestem o tym przekonany. Ale ramy regulacyjne są również częścią tego problemu z infrastrukturą ”.
Weiß podniósł piłkę reprezentującą stronę regulacyjną. Aktywa kryptograficzne stanowią problem dla prawodawców, ponieważ sprawili, że istniejące przepisy stały się bezużyteczne, powiedział. Zwiększyło to presję na władze i ministerstwa, aby dostosowywały przepisy do aktualnej sytuacji rynkowej.
Huertas dodał, że w sektorze kryptowalut nie chodzi tylko o „szybszy, lepszy i tańszy”, ale także o „bezpieczniejszy”. W przeszłości w sektorze odnotowano wiele przypadków oszustw. Z tego powodu przepisy muszą również chronić klientów i zapewniać bezpieczne ramy. W tym świetle należy również rozumieć rozporządzenie UE „Rynki kryptowalut” (MiCA). Zasadniczo rozporządzenie stanowi, że większość aktywów kryptograficznych należy klasyfikować jako papiery wartościowe, a tym samym podlegać obowiązującym przepisom dotyczącym papierów wartościowych.
9th ECN CrowdCon, dzień 2, MiCA: Nowy horyzont dla aktywów kryptograficznych
Oczekuje się, że MiCA wejdzie w życie około 2024 roku, po dalszych negocjacjach w Brukseli. Chociaż ostatecznie dałoby to przemysłowi ogólnoeuropejską pewność prawną, stawia również bardzo wysokie przeszkody regulacyjne. Za opracowanie projektu odpowiedzialni byli ustawodawcy niemieccy. Jednak Hagen Weiß zapewnił branżę, że ustawodawcy traktują tę kwestię poważnie i są przychylni branży. Powiedział, że cienka linia regulacji polega na umożliwieniu innowacji i wydajności przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony konsumentów.
„Będziemy chronić przemysł i konsumentów. Chcemy stworzyć bezpieczne środowisko do emisji stabilnych monet. Zapewniamy, że zarówno rząd niemiecki, jak i rząd UE mają w tej sprawie jak najlepsze intencje i nie zamierzają zmiażdżyć żadnych uczestników rynku ”- powiedział Hagen Weiß
Było dużo optymizmu co do przyszłości branży kryptograficznej. Powiedział, że branża kryptograficzna zapewniła osobom indywidualnym dostęp do nowych klas aktywów i uczyniła rynek bardziej wydajnym i opłacalnym. Powiedział, że następnym krokiem jest profesjonalizacja branży, a regulacje UE są do tego ważnym elementem. Mamy nadzieję, że za kilka lat kryptowaluty i związane z nimi inwestycje nie będą już postrzegane jako mała i niejasna część branży finansowej, ale w coraz większym stopniu wejdą do „głównego nurtu”.
„Jest jedna niezaprzeczalna prawda: kryptowaluty są zbyt duże, by je zignorować”. Michael Huertas
Od Brukseli po wdrażanie na szczeblu krajowym – czy branża może pomóc w rozwoju „harmonizacji”?
Trzeci dzień CrowdCon 17 grudnia poświęcony był wpływowi unijnego rozporządzenia „European Crowdfunding Service Provider” (ECSP). Rozporządzenie, które zostało już przyjęte, będzie wdrażane w państwach członkowskich od listopada 2023 r., Z opcjonalnym rocznym okresem karencji dla państw członkowskich, w których obowiązują przepisy dotyczące finansowania społecznościowego. Panel omówił tekst legislacyjny i omówił możliwe skutki dla rynku finansowania społecznościowego. Pascal Ouvrard, Rozwój międzynarodowy & Dyrektor HR z francuskiej platformy crowdfundingowej w październiku i członek grupy roboczej ECSP w ECN moderowali panel. Jako paneliści obecni byli:
- Delphine Dirat, Szef ds. Polityki emitentów we francuskim regulatorze finansowym AMF.
- Diego Valiante, Starszy urzędnik w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych (FISMA)
- Jeff Lynn, Prezes Seedrs
- Umberto Piattelli, partner i szef sektora usług finansowych w Osborne Clarke
Valiente wygłosił przemówienie. Jest Dyrektorem Rynków Finansowych i Instytucji w Centrum Studiów nad Politykami Europejskimi (CEPS) oraz Europejskim Instytucie Rynków Kapitałowych (ECMI). Jest również członkiem Grupy Doradców Ekonomicznych (GEA) Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Valiente przedstawił ECSP, a także wyjaśnił, jak przebiegał długi proces jej opracowywania. ECSP koncentruje się wyraźnie na inwestowaniu społecznościowym i finansowaniu społecznościowym, tj. Finansowaniu cyfrowym, które wykorzystuje pożyczki o stałym oprocentowaniu lub zbywalne papiery wartościowe. Z drugiej strony przetwarzanie płatności i zarządzanie aktywami nie są objęte gwarancją.
U podstaw regulacji ECSP leży harmonizacja rynku UE. W przyszłości europejskie platformy finansowania społecznościowego będą potrzebować jedynie licencji ECSP z własnego kraju, aby móc działać w innych krajach UE. Będą wtedy mogli finansować firmy z innych krajów UE, a także zwracać się do inwestorów z tych krajów. Ponadto od teraz ma obowiązywać jednolity poziom finansowania. W przyszłości platformy będą mogły zebrać do 5 mln euro rocznie i projektować bez prospektu emisyjnego (dla porównania obecny limit w Niemczech to 6 mln euro).
9. ECN CrowdCon, Dzień 3, Od Brukseli do wdrożenia na szczeblu krajowym
ECSP zawiera również regulacje dotyczące ograniczonego rynku wtórnego. W związku z tym potencjalni kupujący i sprzedający mogą kontaktować się ze sobą za pośrednictwem platform, ale platformy mogą nie oferować mechanizmu dopasowywania, który łączy obie strony i prowadzi do zawarcia umowy. Ponadto ECSP zawiera różne wymagania dotyczące komunikacji marketingowej, ochrony inwestorów i obowiązków sprawozdawczych spółek. Jedna ważna informacja dla istniejących platform dotyczyła rejestracji w ramach nowego rozporządzenia. Ponieważ są już zarejestrowani w odpowiednim organie regulacyjnym, będą musieli przedłożyć pewne informacje dopiero po przyjęciu ECSP w ich kraju. Z drugiej strony, całkowita ponowna rejestracja nie jest konieczna – podkreślił Diego Valiente.
ECSP nie została przyjęta przez Komisję Europejską samodzielnie, ale w ścisłej wymianie z przedstawicielami branży, organami nadzorczymi różnych krajów i niezależnymi ekspertami. Wśród nich był Umberto Piattelli, ekspert w zakresie regulacji rynków finansowych i partner w firmie prawniczej Osborne Clarke we Włoszech. Doradzał Komisji Europejskiej przy przygotowaniu projektu rozporządzenia, które zostało już przyjęte. Delphine Dirat z francuskiego organu nadzoru finansowego AMF również była mocno zaangażowana w proces.
Dopiero okaże się, jak poszczególne państwa członkowskie wprowadzą ECSP do prawa krajowego. Już teraz pojawiają się konflikty z istniejącymi przepisami, które wymagają kreatywnych rozwiązań. To nieco osłabia dotychczasowe oczekiwania operatorów platform. Jeff Lynn obawia się, że wdrożenie może oznaczać, że prawo nie przyniesie oczekiwanych skutków.
„Na poziomie teoretycznym wiemy, że ECSP jako rozporządzenie ma pierwszeństwo przed regulacjami krajowymi. Istnieją jednak potencjalne konflikty z istniejącymi przepisami krajowymi. Czy zatem ECSP ma zastosowanie wyłącznie w takich przypadkach? ”
Dirat próbował rozwiać te wątpliwości. W jej rozumieniu ECSP zastąpi ustawodawstwo krajowe. Chociaż dostrzega również potencjalne konflikty między przepisami krajowymi i europejskimi, uważa, że szczegóły dotyczące odpowiedzialności staną się jaśniejsze w nadchodzących miesiącach. Stwierdziła, że zatem zmiana prawa krajowego jest nieunikniona.
Wniosek
ECN CrowdCon zaoferował wszystkim entuzjastom crowdfundingu ekscytujące spojrzenie za kulisy. W panelach udział wzięli najwyższej klasy uczestnicy zarówno z branży, jak i najważniejszych organów regulacyjnych. Nawet jeśli treść miała częściowo bardzo techniczny charakter – na przykład kiedy szczegółowo omawiała obecną sytuację prawną – panele nadal oferowały ekscytujące dyskusje i dobrze ugruntowane spojrzenie na przyszłe trendy w sektorze finansowania społecznościowego i kryptowalut.
ECN CrowdCon po raz kolejny podkreślił znaczenie konstruktywnego dialogu między ustawodawcami a uczestnikami rynku. W ostatnich latach działalności na szczeblu europejskim i krajowym znacznie rozwinęły się stosunki między przemysłem a decydentami. Politycy dostrzegli potrzebę ciągłej wymiany, ponieważ nie mają doświadczenia rynkowego.
Dostrzega również ważną rolę, jaką finansowanie społecznościowe może odegrać w zapewnianiu kapitału małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). W 2023 r. Europejskie platformy finansowania społecznościowego zapewniły MŚP około 2,2 mld euro kapitału. W rezultacie decydenci odpowiedzieli z wielką otwartością i wsparciem dla branży. Odgrywa ważną rolę w planach Komisji Europejskiej dotyczących dalszego otwarcia dostępu MŚP do rynków finansowych.
Z kolei branża crowdfundingowa i kryptowalutowa liczą na nowy impuls wzrostowy dzięki przyjętym regulacjom unijnym. Wspólny mianownik dla wszystkich panelistów był następujący: cyfrowe instrumenty finansowe – czy to finansowanie społecznościowe, czy kryptowaluty – opuszczają swoją niszę jako alternatywne formy finansowania i stają się coraz ważniejszą częścią krajobrazu finansowania małych i średnich przedsiębiorstw.
André Jasch jest szefem treści w Innowacyjność, członek ECN i platforma finansowania społecznościowego oparta na pożyczkach dla zrównoważonych i innowacyjnych firm z siedzibą w Berlinie / Niemczech. W 2016 roku odkrył swoją pasję do finansowania społecznościowego i od tamtej pory uważnie śledzi rozwój branży.
Pierwszy dzień ECN CrowdCon można obejrzeć tutaj.