Opinia: Kanadyjskie banki nadal cenzurują kryptowalutę w 2023 roku
Opinia: Kanadyjskie banki nadal cenzurują kryptowalutę w 2023 roku
Kanada ma jeden z najlepszych systemów finansowych na świecie. Podczas krachu gospodarczego w 2008 roku, który dotknął cały świat, Kanadzie udało się wyjść z sytuacji stosunkowo bez szwanku. To dlatego, że Kanada ma bardzo konserwatywne środowisko bankowe, w połączeniu z rozsądną polityką pieniężną. Na przykład kanadyjski rynek mieszkaniowy nie był nadmiernie rozbudowany, a obywatele Kanady nie byli głęboko w sytuacji złego zadłużenia. Kanada jest znana jako bezpieczne i sprawne miejsce do robienia bankowości. Jednak kanadyjskie banki konsekwentnie robią wszystko, aby pozyskiwanie kryptowaluty było trudnym procesem.
Moja osobista historia kryptowalut w Kanadzie
Pierwszego bitcoina kupiłem od osoby, którą spotkałem w kawiarni po zawarciu umowy online. To była prosta transakcja oparta na zaufaniu. Po wręczeniu dżentelmenowi koperty z gotówką, a on przesłał mi bitcoiny. Rok później zacząłem kupować więcej bitcoinów w serwisie o nazwie CanadianBitcoins. Proces był nieco inny, nagle musiałem zaufać tej firmie, jeśli chodzi o pieniądze, które im dawałem. Pozwolili mi na transfer przez Interac online i zakup bitcoinów bezpośrednio na adres, który posiadam. Następna usługa, z której skorzystałem, to Coinbase, co pozwoliło mi na zakup bitcoinów za pomocą mojej karty kredytowej. Wrażenia użytkownika były świetne, a transakcje kartami kredytowymi przebiegały bezproblemowo. Coinbase ma ogólnie dobrą reputację w społeczności kryptowalut, szczególnie wśród nowicjuszy.
Wszystko zaczęło się zmieniać pod koniec 2023 roku, kiedy nagle zacząłem odrzucać transakcje kartą kredytową. Później dowiedziałem się, że moje transakcje nie były odrzucane przez giełdy, ale przez mój bank i dostawcę karty kredytowej.
Odrzucone transakcje kartą kredytową
Istnieją co najmniej dwa powody, dla których bank miałby blokować transakcje kartami kredytowymi firmom kryptowalutowym. Pierwszym powodem jest ochrona konsumenta końcowego przed skandalami związanymi z kryptowalutami i oszustwami. Dla mnie nie było to zbyt istotne, przestrzegając prostych zasad, możesz łatwo wykryć oszustwa związane z kryptowalutami. Drugim powodem jest ochrona interesów instytucji bankowych. Jeśli bitcoin naprawdę jest waluta, następnie zakup zmniejsza względną siłę jednostki pieniądza, której użyłeś do jej zakupu. W moim przypadku dolara kanadyjskiego ma sens, że banki chciałyby chronić walutę, na której zbudowana jest cała ich infrastruktura.
Mówiąc wprost, wstrzymanie transakcji kartą kredytową jest formą cenzury. Pierwszy poważny przypadek cenzury finansowej miał miejsce w 2010 roku, kiedy VISA przestała przetwarzać darowizny na rzecz organizacji non-profit Wikileaks. Teraz wydaje się, że cenzura finansowa została uogólniona do poziomu indywidualnego, powstrzymując zwykłych ludzi przed inwestowaniem w kryptowaluty. Fakt, że zakup kryptowaluty podlega cenzurze, jest jednym z powodów, dla których potrzebujemy kryptowaluty na początek. Mój bank decyduje, co jest dla mnie niebezpieczne, na podstawie tego, co jest niebezpieczne dla siebie.
Odrzucony przelew bankowy
Po krachu na rynku w marcu 2023 roku zauważyłem, że mój dzienny limit e-przelewu został zmniejszony z 2000 $ do 1000 $. To pogłębiło moje niezadowolenie z mojego banku i tylko przyspieszyło moją tęsknotę za pełnym przyjęciem kryptowalut jako mojej podstawowej metody przechowywania wartości. Zdecydowałem się zainicjować przelew bankowy (większy niż mój dzienny limit e-przelewów) z mojego banku, aby zasilić moje konto Kraken. Przelew należało wykonać osobiście, ponieważ z jakiegoś powodu nie można tego zrobić online.
Wręczyłem kasjerowi swoją kartę bankową, aby zainicjować transakcję. Po poinformowaniu kasjera, że chcę wykonać telegrafię, zadali mi kilka pytań. Ostatnie pytanie brzmiało: „Jaki jest cel tego drutu? Co robisz z tymi pieniędzmi? ”. To pytanie zaskoczyło mnie. Moją początkową myślą było, dlaczego to któraś z twoich spraw to, co robię z moimi pieniędzmi? Postanowiłem być szczery wobec kasjera i powiedziałem im, że inwestuję w kryptowalutę. Gdy tylko wyszło mi z ust słowo krypto, kasjer zwrócił mi moją kartę. Poinformowali mnie, że nie wykonają dzisiaj dla mnie drutu.
Zapytałem, dlaczego nie mogę wykonać tej czynności za moje pieniądze. Kasjer poinformował mnie, że mimo że to moje pieniądze, bank zastrzega sobie prawo do odrzucenia przelewu z dowolnego powodu. Najwyraźniej inwestowanie w kryptowalutę jest jednym z tych powodów. Mimo że użycie kryptowaluty są legalne w Kanadzie, Nie wolno mi przenosić pieniędzy na zakup. Dorastałem, myśląc, że banki są tam, aby świadczyć usługi finansowe i przechowywać dla mnie pieniądze. To doświadczenie sprawia, że zasadniczo kwestionuję znaczenie własności.
Znaczenie własności
Co to znaczy mieć własność nad czymś? Ogólnie rzecz biorąc, mogę według własnego uznania przenosić, zmieniać lub pozbywać się rzeczy, które posiadam. Jestem w stanie działać swobodnie na przedmiotach, które posiadam, o ile działanie to nie wyrządza krzywdy innym. Jeśli więc chodzi o pieniądze, jeśli naprawdę je posiadam, nie powinno mi być przeszkadzanie w przeniesieniu ich w inne miejsce. Jednym z powodów, dla których kryptowaluta jest ważna, jest to, że uczy społeczeństwo o bezpośredniej własności. Tak naprawdę nigdy nie musimy kwestionować, czym jest własność, jeśli nie ma alternatywnego paradygmatu posiadania.
W przypadku kryptowalut jest takie powiedzenie: „Nie twoje klucze, nie twoje krypto”. Jeśli nie jesteś właścicielem kluczy do swojej kryptowaluty, nie masz całkowitej i całkowitej własności swoich pieniędzy. To samo dotyczy pieniędzy FIAT, pieniądze w twoim banku nie są naprawdę twoje. Staje się to szczególnie widoczne podczas bank run. Ze względu na nadmierne kredytowanie, które jest możliwe dzięki cząstkowej rezerwy bankowej, w banku jest za mało pieniędzy, gdyby wszyscy wycofywali się w tym samym czasie.
Tysiącletnia nieufność do banków
Czy można się zatem dziwić, że milenialsi i przedstawiciele pokolenia X stracili zaufanie i wiarę w instytucje finansowe? Facebook IQ stwierdza, że 45% millenialsów jest gotowych do zmiany banku, jeśli pojawi się lepsza opcja. Napędzana najpierw kryzysem finansowym 2008 r., Którego doświadczyli milenialsi w okresie ich formowania się, powszechna nieufność popycha młodsze pokolenia ufają technologii, bardziej niż bankom. Wolność finansowa nie oznacza tylko, że masz pieniądze na robienie tego, co chcesz i kiedy chcesz. Jeśli nie możesz przenieść pieniędzy, ponieważ bank chroni ich interesy, to jak naprawdę wolne są twoje finanse?